İyi Sabahlar . Sitemizde toplam 611921 adet film bulunmaktadır. Bugün: 23/01/2018 11:25
FilmFili Logo

Frank Darabont

Frank Darabont (59)
Adı
: Frank Darabont
Ülke
: ABD
Doğum
: 28-01-1959 (59 Yaşında)

Frank Darabont Biyografisi & Hayatı

Frank Darabont, Macar kökenli Amerikalı yönetmen. Sinema tarihine geçmiş iki Stephen King uyarlaması, The Shawshank Redemption ve The Green Mile filmlerinin yönetmen ve senaristi olarak tanınmaktadır.
Ferenc Darabont adıyla 1959'da Fransa'nın güneyindeki Doubs kentinde bir mülteci kampında dünyaya geldi. Ailesi 1956 Macaristan Devrimi nedeniyle ülkeden kaçmışlardı. Daha sonra ailesi ABD'de önce Chicago, sonra da Los Angeles'a göç etti ve buraya yerleştiler.
20'li yaşlarında çektiği kısa Stephen King uyarlamalarıyla ünlü yazarın dikkatini çekti. 1994'te çektiği Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) filmi tüm sinema tarihinin en sevilen filmlerinden biri olmayı başarırken Darabont da elit yönetmenler arasına girdi. 1998'de Er Ryan'ı Kurtarmak filminin senaryo danışmanlığını yaptı. 1999'da yine yazıp yönettiği Yeşil Yol (The Green Mile) filminde Esaretin Bedeli'ndekine çok benzer bir dekorla yine çok başarılı bir film ortaya çıkardı.
Çok sık film çekmeyen Darabont, 2007 yılında bir diğer Stephen King uyarlaması olan Öldüren Sis (The Mist) filmini yönetti. Ayrıca 2010 yılında TV dizisi The Walking Dead'in yaratıcısı oldu.


Yorumlar


Frank Darabont Filmleri


Filmfili.com
Film Veritabanı,
Film, Sinema Arşivi
Online Film Veritabanı
İletişim
info [at] filmfili.com
Projelerimiz
Film Arama Motoru Filfili.com